ΚΥΚΛΟΣ ΣΕΜΙΝΑΡΙΩΝ ΤΟΥ CIVIS ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΓΛΩΣΣΙΑ

Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού πανεπιστημίου CIVIS στο οποίο συμμετέχει το ΕΚΠΑ, συγκροτήθηκε το Δίκτυο Πολυγλωσσίας “CIVIS NETWORK FOR MULTILILINGUALISM” το οποίο οργανώνει διαδικτυακή σειρά σεμιναρίων, με τίτλο MULTILINGUALISM: THE LANGUAGE OF CIVIS όπως έχει ανακοινωθεί και στο Hub του ΕΚΠΑ. Τα σεμινάρια συγκροτούν έναν κύκλο συνολικής διάρκειας 12 ωρών, και απευθύνονται σε τελειόφοιτους και μεταπτυχιακούς φοιτητές, καθώς και σε νέους επιστήμονες από όλα τα πανεπιστήμια του CIVIS. Ο κύκλος σεμιναρίων γίνεται στο πλαίσιο του CIVIS ΗUB2 και την εκδήλωση συντονίζει και φιλοξενεί το Αυτόνομο Πανεπιστήμιο της Μαδρίτης. Οι ομιλίες θα γίνουν στα αγγλικά, αλλά θα χρησιμοποιηθούν επίσης η γαλλική και η ισπανική γλώσσα, ενώ οι συμμετέχοντες θα έχουν τη δυνατότητα να κάνουν ερωτήσεις και να μετέχουν σε ένα πρότζεκτ αξιοποιώντας γλώσσα/ες που γνωρίζουν. Αναλυτικότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι θα μπορούν να βρουν στην πλατφόρμα του προγράμματος. Εκεί θα αναρτώνται πληροφορίες καθώς και εκπαιδευτικό υλικό για τους εγγεγραμμένους. Στους μετέχοντες θα δοθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης.