ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΣΤΗΝ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ

Πέμπτη 21 Ιανουαρίου 2021
ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΣΤΗΝ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ

Την Ημερίδα που έγινε την Πέμπτη, 21/01/2021, 10.00-14.00 παρακολούθησαν 150 μέλη ΔΕΠ και νέοι επιστήμονες από διάφορα ΑΕΙ της χώρας. Για τον νέο θεσμό των Κέντρων Αριστείας στο ΕΚΠΑ μίλησε ο Πρύτανης, Καθηγητής Μ.-Α. Δημόπουλος, ο οποίος είναι και Πρόεδρος της Συντονιστικής Επιτροπής του Κέντρου «Πολυγλωσσία και Γλωσσική Πολιτική». Στην συνέχεια μίλησε ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Κύπρου, Καθηγητής Τ. Χριστοφίδης, για την συνεργασία των δύο πανεπιστημίων σχετικά με γλωσσικές πολιτικές στα ΑΕΙ, ο Κοσμήτορας της Φιλοσοφικής Σχολής, Καθηγητής, Α. Χαλδαιάκης, και αναφέρθηκε στην υποστήριξη της Σχολής στο Κέντρο. Τέλος, πριν ξεκινήσει η παρουσίαση του Κέντρου από τα μέλη της Επιστημονικής Επιτροπής του Κέντρου, για την συνεισφορά της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών στο έργο του Κέντρου μίλησε ο Κοσμήτορας Ο.Π.Ε., Καθηγητής Μ. Σπουρδαλάκης.