Πολυγλωσσία και Γλωσσική Πολιτική

ΔΙΚΤΥΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΓΛΩΣΣΙΑ

Όσοι εκπαιδευτικοί ενδιαφέρονται να συνεργαστούν σε ένα ή περισσότερα από τα έργα που εκπονεί ή προωθεί το Κέντρο Αριστείας «Πολυγλωσσία και Γλωσσική Πολιτική», ή εκπαιδευτικοί που ενδιαφέρονται να  παρουσιάσουν τα έργα τους και να εξασφαλίσουν συνεργασίες μπορούν να κάνουν αίτηση για να γίνουν μέλη του Δικτύου. Κάθε χρόνο το Κέντρο θα βραβεύει, σε ειδική τελετή, την πιο σημαντική συμμετοχή εκπαιδευτικών.

ΕΡΓΑ ΤΑ ΣΕ ΕΞΕΛΙΞΗ

1. Τα χρώματα της πολυγλωσσίας
  2. Διαγλωσσική διαμεσολάβηση
  3. Αξιολόγηση στόχων στην ξενόγλωσση διδασκαλία

ΝΕΑ ΕΡΓΑ

Εκτός από εκπαιδευτικούς τάξης, καλούνται σε συνεργασία για ένα από τα παρακάτω έργα και Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου (ΣΕΕ) από τους κλάδους Γαλλικής (ΠΕ05), Αγγλικής (ΠΕ06), Γερμανικής (ΠΕ07), αλλά και από τους κλάδους Φιλολόγων (ΠΕ02), Καλλιτεχνικών (ΠΕ08), Φυσικής Αγωγής (ΠΕ11), Κοινωνικών Επιστημών (ΠΕ78), Μουσικής (ΠΕ79) Πληροφορικής (ΠΕ86), Θεατρικής Αγωγής (ΠΕ91) και Εκπαίδευσης για την Αειφορία.

1. ΣΕΕ μιας ή περισσοτέρων γλωσσών, σε συνεργασία με εκπαιδευτικούς ή ΣΕΕ άλλων ειδικοτήτων καλούνται να συμμετάσχουν με μαθητές τους στη «Γωνιά Μάθησης» της Ευρωπαϊκής Ένωσης και να στείλουν για δημοσίευση στο Κέντρο περιγραφή της δράσης και τα αποτελέσματα.
  2. Εκπαιδευτικοί ενός ή περισσότερων σχολείων μπορούν να οργανώσουν μια ή περισσότερες δίγλωσσες (ελληνικά και μια ξένη γλώσσα) ή πολυγλωσσικές δράσεις (ελληνικά και δύο ξένες γλώσσες) ή πρότζεκτ και να στείλουν για δημοσίευση στο Κέντρο περιγραφή της δράσης / του πρότζεκτ και τα αποτελέσματα.
  3. Εκπαιδευτικοί ή ΣΕΕ τουλάχιστον δύο ειδικοτήτων μπορούν να προτείνουν έργο το οποίο θα υλοποιήσουν – αρκεί να εμπλέκει τουλάχιστον δύο γλώσσες και εφόσον γίνει δεκτό από τους ειδικούς του Κέντρου να στείλουν για δημοσίευση περιγραφή του έργου τους και τα πονήματα, τα ευρήματα ή τα αποτελέσματα του έργου.

ΠΗΓΕΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ

Εκπαιδευτικοί τάξης και Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου (ΣΕΕ) ξένων γλωσσών μπορούν να στείλουν στο Κέντρο για να αναρτηθούν ιστοσελίδες που έχουν οι ίδιοι κατασκευάσει για να βοηθήσουν άλλους εκπαιδευτικούς, forums, ψηφιακά εργαλεία ή εκπαιδευτικά υλικά που σκοπό έχουν να βοηθήσουν τους μαθητές τους και να μοιραστούν τα πονήματά τους με συναδέλφους τους.

ΥΠΕΥΘΥΝΕΣ ΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ: Μαρίνα Βήχου, Δάφνη Βήδενμάιερ, Μαρία Ιακώβου και Ευδοκία Καραβά

OMAΔΑ ΕΡΓΟΥ ΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ: θα ανακοινωθούν